Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Historické budovy

Evanjelický kostol

Evanjelická cirkev a. v. a jej vznik je spojený s reformáciou. Reformačné hnutie sa rýchlo šírilo a jeho ukončenie v našej obci je spojené s dňom 15. február 1596, keď boli v kokavskom kostole  prečítané muránske artikuly.
Prvý kostol bol postavený v roku 1566 v gotickom štýle. Bol obohnaný silným múrom a okolie slúžilo aj ako cintorín až do roku 1773. Kostol bol niekoľkokrát opravovaný a zväčšený. V roku 1669 postavili aj vežu, ktorú v roku 1829 o osem metrov zvýšili a vo veži boli umiestnené tri zvony. Poslednýkrát sa kostol prestavoval v roku 1877, za  pôsobenia farára Ľudovíta Gábera.
3. augusta 1911 veľký požiar zničil kostol, cirkevné školy,  faru a v plameňoch bol celý stred obce. Hneď po požiari sa začala organizovať pomoc. Robila sa zbierka v prospech cirkvi.
Farár Samuel Bancík obchádzal okolité cirkevné zbory, bol aj v zahraničí, najmä v Nemecku. 23. marca 1912 pri slávnostných službách Božích položili základný kameň. Na mieste starého kostola postavili väčší, priestranný kostol. Zo starého kostola ostali po požiari len začmudené múry. Z veže bola zachránená len spodná časť, postavená ešte v roku 1566, a v nej pôvodný kamenný gotický portál vnútorných dverí, zachovaný dodnes. Nový kostol bol posvätený 6. júla 1913. Oltárny obraz namaľoval stuttgarský akademický maliar Rudolf Yelin. V roku 1912 bola dokončená stavba fary a dvoch budov evanjelickej školy.
Ďalšie opravy kostola sa robili v roku 1971 a v rokoch 1974 a 1997.

Zdroj :

P. Haluka : História cirkevného zboru

Nový chrám Boží z roku 1913


 
ÚvodÚvodná stránka