Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Významné osobnosti obce

Juraj Kantor

Juraj KantorJuraj Kantor sa narodil 19.apríla 1916 v malej dedinke Palmerton, štát Pensylvánia, USA. Otec Ondrej Kantor pochá-dzal z Ďubákova. Matka Katarína, rodená Rapčanová, pochádzala z osady Kalmánka v Kokave nad Rimavicou. V roku 1908 odišiel jeho otec za prácou do Ameriky, v roku l912 ho nasledovala aj matka. Tu sa narodili ich synovia Andrej ( 1914 – 1934), Juraj a Pavel (1918 – 1978).
Juraj Kantor zomrel 9. augusta 2008 v Port St. Lucia, USA.
Po skončení 1. svetovej vojny v roku 1919 sa matka spolu so synmi vrátila na Slovensko. Ubytovali sa u starého otca Jána Rapčana v Kalmánke.
Pre malého Juraja mal každý deň strávený u starého otca nezabudnuteľnú krásu a pôvab. Neskôr bývali v Hodejove. Juraj študoval na Reálnom gymnáziu v Rimavskej Sobote, keď mu v roku 1930 umrela matka. Otec sa znovu oženil a Juraj nemohol pokračovať v štúdiu. Pracoval ako učeň na výstavbe nemocnice v Rimavskej Sobote. 1. mája 1936 nasadol na loď S.S. Washington a odišiel do New Yorku, kde začal pracovať v hoteli v Brooklyne. V januári 1941 sa oženil s Helenou, rodenou Sásovou, ktorá pochádzala zo Šuroviec pri Trnave. V roku 1942 vstúpil spolu s mladším bratom, ktorý pricestoval za ním, do armády. V roku 1944 odišiel bojovať do Európy ako pešiak pri prvej pechotnej divízii. V tom čase bolo k pechote preložených veľa vojakov Aer Force. Zúčastnil sa bojov v Nemecku. Ako vojak prvej pechotnej divízie tretej Patonovej armády oslobodzoval Plzeň, Cheb a Karlove Vary. Po skončení vojny zostal rok v Nemecku v Aachene, neskôr v Bonne. Sídlo jeho prvej pechotnej divízie bolo v tom čase v Norimbergu. Vo februári 1946 dostal mimoriadnu dovolenku, aby mohol navštíviť svoju rodinu na Slovensku. Spolu s jedným Moravanom nasadli do džípu plného cigariet, žuvačiek, americkej whisky a iných potravín. Cez Prahu, Brno a Hodonín, kde zostal jeho kamarát, pokračoval cez Trnavu, kde navštívil svokra, a potom prišiel do Kokavy nad Rimavicou. Prekvapenie Kokavčanov bolo veľké, keď pred reštauráciou u Róthov zastal americký džíp a vystúpil z neho seržant v americkej uniforme. Bola to mimoriadna udalosť, za šesť týždňov dovolenky ponavštevoval celú rodinu a priateľov.
Po ročnom pobyte v Nemecku sa koneč-ne vrátil k svojej manželke do USA. Rozhodol sa študovať na College v Brooklyne New York. Po narodení syna Juraja v roku 1947 nastúpil do práce v A.M.C., veľkoobchode, kde sa po krátkom čase stal riaditeľom skladu. Tu potom zamestnával po roku 1948 veľa emigrantov zo Slovenska. Spolkové aktivity Juraja Kantora začali už po príchode do Ameriky. Pri slovenskom klube Tatran založil ochotnícky krúžok Tatran, ktorého sa stal predsedom. Bol členom slovenského katolíckeho Sokola, členom prvého zboru Slovenskej ligy v Amerike, kde pracoval ako tajomník. Po vzniku Slovenskej republiky inicioval zaslanie pozdravného telegramu prvému prezidentovi Dr. Jozefovi Tisovi. Po návrate z vojny obnovil svoje aktivity v krajanských spolkoch, najmä keď mu v roku 1947 nešťastnou náhodou umrela manželka, celou silou sa vrhol do spolkových prác. V sokolskom 182. zbore bol starostom, dlhé roky bol podpredsedom prvej župy Sokola a dlhoročným tajomníkom a dozorcom. V prvom zbore Slovenskej ligy bol tajomníkom a dve volebné obdobia aj jeho predsedom. Bol dlhoročným tajomníkom aj vo Východnom okrese Slovenskej ligy. Mal veľké zásluhy na organizovaní Svetového kongresu Slovákov (SKS). Bol predsedom zakladajúceho SKS v New Yorku, oblastným podpredsedom v Združení slovenských katolíkov, pokladníkom Slovensko-amerického by Central festivalu of 1976 v New Yorku, členom výboru Amerického klubu v New Yorku, pozdejšie bol tajomníkom federácie slovenských republikánov. Zúčastnil sa niekoľkokrát na celoamerickej etnickej konvencii vo Washingtone a tiež na niekoľkých inauguráciách republikánskych prezidentov. Prvá, na ktorú boli Slováci úradne pozvaní, bola inaugurácia prezidenta Nixona.
Po veľkom príleve slovenských emigrantov po roku 1968 sa stal tajomníkom Slovenského emigrantského fondu. Bol organizátorom osláv 80. a 90. výročia časopisu Slovák v Amerike.
V roku 1981 sa presťahoval na Floridu, kde žil jeho mladší syn. Postavil si dom, pred ktorým stále veje slovenská zástava. 4.11.1972 sa druhýkrát oženil s Máriou Ďurovičovou, rodenou Frtúsovou, vdovou po jeho priateľovi Jánovi Ďurovičovi. Vyženil si dve dcéry a jedného syna. Na Floride pracoval spolok Slovenská záhrada, ktorého sa stal členom. Juraj Kantor každoročne navštevoval Slovensko, po Slovensku sprevádzal do r. 1993 aj amerických turistov. Pri každej návšteve Slovenska nezabudol prísť do Kokavy nad Rimavicou, lebo Kokavu považoval za svoju rodnú obec. Tu sa stretával hlavne s rodinou PhDr. Juraja Hronca a so synovcami Pavla Vranského. Bol prijatý aj vtedajším starostom obce Ondrejom Bálintom na Obecnom úrade. Synovec Pavel Vranský mu pripravil posedenie v Reštaurácii u Róthov, kde mu najviac chutili bryndzové halušky. O svojom pobyte v Kokave publikoval v Amerike množstvo článkov, v ktorých sa vyznal z lásky k slovenskej rodnej hrude a jej pamätným miestam.
Dňa 9. augusta 2008 Juraj Kantor zomrel vo veku 92 rokov. Ostalo po ňom prázdne miesto v slovenských kluboch v Amerike, ako aj v rodinách na Slovensku, ktoré mal tak rád a kde sa vždy rád vracal.


 
ÚvodÚvodná stránka