Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Významné osobnosti obce

Mgr. art. Pavel Bútor

Pavel BútorMgr. art. Pavel Bútor- folklorista, tanečník, choreograf, kultúrno-osvetový pracovník sa narodil 6.2.1948 v Rimavskej Sobote a zomrel po krátkej chorobe dňa 5.7.2013 v Bratislave.
Pavel Bútor patril medzi významné osobnosti folklórneho hnutia na Slovensku. Detské roky prežil v Kokave nad Rimavicou. V rokoch 1954 – 1963 tancoval v súbore Kokavan, potom v Čierťazni, neskôr bol profesionálnym tanečníkom PUĽS-u v Prešove, účinkoval tiež vo FS Jánošík v Brne a počas štúdií na VŠMU, v triede prof. Štefana Nosáľa, pôsobil ako tanečník a sólista umeleckého súboru Lúčnica. V roku 1975 sa stal vedúcim choreografom súboru Dimitrovec, ktorý sa v roku 1991 premenoval na Lipu.
Od septembra 2001 až do svojej smrti pracoval v Národnom osvetovom centre v Bratislave ako odborný pracovník pre folklórne súbory a scénický folklorizmus. Venoval sa práci vo folklórnom hnutí na Slovensku ako lektor pre folklór, člen porôt a programových komisií folklórnych festivalov. V rokoch 2000 – 2005 bol predsedom Programovej rady FF Východná. So svojím súborom dosiahol pekné úspechy doma i v zahraničí a pre mnohé súbory Slovenska vytvoril veľa zaujímavých tanečných choreografií, vrátane nášho Kokavanu.
Pavel Bútor spolupracoval aj pri príprave festivalových ročníkov Kolieska.


 
ÚvodÚvodná stránka