Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Obec Kokava nad Rimavicou

erb obce

Kokava nad Rimavicou leží na južných výbežkoch Slovenského rudohoria, na sútoku rieky Rimavica a Kokávka, v nadmorskej výške okolo 315 m. Obklopená je vencom vrchov Diel (935 m )  a Kečka (429 m) zo západu, na severe Slopovo (854 m) a od východnej strany Sinec  (916 m).
Kokava nad  Rimavicou má  dlhú a bohatú históriu. Jedným z rozhodujúcich faktorov, ktoré mali vplyv na osídľovanie Kokavy, boli bezpochyby nálezy zlata.
Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1279. Podľa nej boli v Kokave dva mlyny a kostol, ktorý pramene z roku 1332 označujú za sídlo farnosti. Kokava bola nielen hospodárskym, ale aj cirkevným strediskom svojho najbližšieho okolia.
Pôvodné obyvateľstvo sa zaoberalo poľnohospodárstvom, chovom dobytka a oviec, drevorubačstvom, spracovaním dreva, baníctvom, neskôr k nim pribudli sklári. Spracovanie dreva, baníctvo a sklárne sú hlavným odvetvím hospodárstva od  druhej polovice 18. storočia, v 19. storočí a v 20. storočí. V 20. st. pokles miestneho priemyselného podnikania spôsobil nezamestnanosť a vysťahovalectvo, čo ešte umocnila hospodárska kríza. Kokava nad Rimavicou sa stala jedným z centier robotníckeho hnutia. Štrajkovali sklárski robotníci, ale silné boli aj štrajky nezamestnaných.
Obyvatelia Kokavy sa zapojili do národnooslobodzovacieho boja počas SNP. V obci vznikla revolučná posádka, ktorá bola začlenená do I. československého armádneho zboru a dostala krycie meno „Narcis 9“. Obec bola oslobodená 26. januára 1945. Obec bola vyznamenaná  Radom Červenej hviezdy. Na budove Obecného úradu je umiestnená pamätná tabuľa „Narcis 9“.

Zdroj: PhDr. Leon Sokolovský: Kokava nad Rimavicou - 700 rokov 

Pohľady na centrum obce od paraglajdistu Petra Tótha

centrum obcecentrum obcecentrum obcecentrum obce


UBYTOVANIE V OBCI KOKAVA NAD RIMAVICOU

Penzión Kokava

penzion Kokavatel.: 00421 907 81 65 62

        00421 907 81 50 05

www.penzion-kokava.sk

p.katreniak@yahoo.com


 


 
ÚvodÚvodná stránka