Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Papierne

V období rozvoja manufaktúrnej výroby vznikli u nás papierne. Základnou surovinou boli handry, ktoré sa pri triedení prerezali na menšie kusy, tie sa drvili a rozvlákňovali v stupách a potom sa masa mlela v holandroch, kde boli vane napustené vodou. V roku 1772 dal gróf Anton Forgáč  postaviť prvú papiereň v časti Chorepa. Vyrábala hrubší, drsný papier. V neskorších rokoch dal  postaviť modernú papiereň na potoku Chorepa, asi 500 m nižšie od prvej, ktorá nezanikla, ale jej zariadenie sa používalo na premiešanie masy na výrobu papiera. Ďalšia papiereň bola postavená v roku 1780 na potoku Kokávka, táto vyrábala baliaci papier. Papiereň zanikla z neznámych príčin v roku 1870.  Miesto, kde stála, nesie dodnes  názov Papiereň. V roku 1793 bola postavená papiereň pri Rimavici, asi 1 km vzdialená od Kokavy. Vyrábala kvalitnejší papier ako papiereň v Chorepe. V roku 1835 dal gróf Forgáč  postaviť ďalšiu papiereň v Chorepe. Papiereň už nemala stupy, ale štyri holandre poháňané vodnými kolesami. Voda sa privádzala kanálom, 500 m dlhým, z Rimavice. Okrem baliaceho papiera vyrábala vysoko akostné písacie a tlačové papiere. Veľká časť sa dodávala pre štátne úrady a tlačiarne. Bola to druhá najväčšia papiereň na Slovensku.
V roku 1873 sa papiereň zúčastnila Svetovej výstavy vo Viedni, kde svojimi vysokokvalitnými velínovými papiermi vzbudila pozornosť.
Papierne neprešli na strojovú výrobu, a to bola príčina ich zániku.

Zdroj: Štefan Repčok: Papierne v Kokave nad Rimavicou

 


 
ÚvodÚvodná stránka