Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Spracovanie dreva

Dôležitou, pomerne rozšírenou pracovnou činnosťou Kokavčanov bolo prakticky od polovice stredoveku spracovanie dreva. Drevorubači ťažili drevo jednak na stavbu obydlí, kúrenie, ale aj pre banské diela. Na miestnych potokoch sa stavali a prevádzkovali vodnou silou poháňané gátre (strojové rámové píly). Pílili kláty, dosky a v kokavskom chotári ich bolo šesť. Vyrytý znak v podobe troch píl sa nachádza aj na najstaršom pečatidle, ktoré je známe zo 16. st. Spracovanie dreva pokračovalo aj v ďalších storočiach, vlastne až dodnes. V roku 1896 umiestnil Karol Knöpfler parnú pílu na vyšnom konci dediny. Začali rezať guľatinu na rôzne druhy reziva a hranoly. V roku 1949 bola píla znárodnená a zaradená do Pohronských píl Banská Bystrica, v roku 1958 do Smrečiny, n. p. Banská Bystrica.  Tak pracovala až do roku 1990, keď sa zmenila na akciovú spoločnosť.
Ďalšia firma na spracovanie dreva bola založená Mikulášom Vlčekom. Mal veľkosklad a obchodoval s drevom. V roku 1947 začal spracúvať lipovú a jelšovú guľatinu na ceruzkové doštičky pre n. p. KOH-I-NOR v Českých Budejoviciach. V roku 1948 bol podnik znárodnený. Prechádza rôznymi zmenami až do roku 1959, keď 19. decembra bolo založené výrobné družstvo Kokavan. Vyrábali sa tu rôzne výrobky: skladacie sušiaky na plienky, detské kolísky, gramokufríky, kazety na sklo, príbory, chatový nábytok aj truhly. V roku 1990 družstvo zaniká.

Zdroj: Obecná kronika

 


 
ÚvodÚvodná stránka