Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Symboly obce

Súčasným a zároveň aj najstarším známym erbom Kokavy sú tri píly, ktoré poznáme z dochovaných pečatí a ktoré pochádzajú z prelomu 16. a 17. storočia. 15.február 1596 je dátumom prvého známeho odtlačku kokavskej pečate. Kovové pečatidlo, ktorým sa tento odtlačok urobil a teda i do neho  vyrytý znak troch gátrových píl, muselo zákonite vzniknúť skôr. Kedy sa tak stalo, presne nevieme. Ich pôvod by sa dal hľadať napríklad medzi rokmi 1560 až 1596. V tom čase sa na území kokavského chotára ťažilo drevo hlavne pre potrebu zemepanskej vrchnosti. Tá si mohla dovoliť mať aj gátrové píly, ktoré boli výhodné najmä pri výrobe väčšieho množstva reziva. Z dochovaných prameňov vyplýva, že koncom 16. storočia muselo už mať spracovanie dreva v Kokave nielen hospodársky význam, ale aj pomerne dlhú tradíciu. Stalo sa to vlastne hlavným zamestnaním miestneho obyvateľstva. Práve túto skutočnosť mali dokumentovať symboly troch gátrových píl na pečati obce. Počas historického vývoja za štyristo rokov prešiel kokavský erb viacerými  premenami.

K obnove kokavského erbu na dnešnú podobu  v podobe troch štylizovaných strieborných gátrových píl na modrom štíte došlo v roku 1995 podľa kokavskej pečate z roku 1615. Reprodukcia pôvodného historického erbu Kokavy bola zaevidovaná do Heraldického registra Slovenskej republiky dňa 2. mája 1995. Podobnou procedúrou  prešla tiež novoupravená kokavská vlajka, ktorá v konečnej podobe pozostáva zo siedmich pozdĺžnych bielych a modrých pruhov. Ukončená je tromi cípmi.

Konečné slovo pri prijatí vylepšeného kokavského erbu, pečate a vlajky patrilo Obecnému zastupiteľstvu, ktoré dňa 25. augusta 1995 všetky tri symboly obce oficiálne schválilo. Tým ich povýšilo na ustálené znaky reprezentujúce s plnou právnou silou Kokavu nad Rimavicou a jej samosprávu.

 

Zdroj: Leon Sokolovský – Podoby a osudy erbu Kokavy nad Rimavicou

Kokavský erb

 


 
ÚvodÚvodná stránka